بلاگ

چگونه مزه واقعی خاویار را بچشیم؟

برای این‌که طعم ناب خاویار ایرانی را بی‌کم‌وکاست میهمان ضیافت کامتان کنید، باید به چند و چون این کار مسلط باشید. این مزه شاهانه ایرانی را باید به قد و قواره خودش بشناسیم و آداب لذت بردن از طعمش را بدانیم. در ادامه این مطلب، می‌خواهیم چگونگی درک کردن مزه واقعی خاویار را به اختصار معرفی و رسم پذیرایی‌اش را مرور کنیم. البته سرو خاویار پیشینه‌ای به قدمت تاریخ و سفره‌های مجلل شاهانه دارد اما بد نیست که با سیاق امروز، بهترین شیوه پذیرایی و چشیدن این مزه شاهانه ایرانی را بشناسیم. پس تا انتها با خانی خاویار همراه شوید تا کمی در موضوعات زیر کند و کاو کنیم:

  • طرز چشیدن مزه واقعی خاویار
  • طرز سرو خاویار ایرانی
  • شرایط فیزیکی نگهداری خاویار در طی پذیرایی
  • نبایدهای سرو خاویار

نحوه سِرو کردن صحیح خاویار چگونه است؟

اولین قدم برای سرو کردن صحیح خاویار به خود محصول برمی‌گردد. حتی اگر بهترین شرایط پذیرایی را نیز فراهم کرده باشید اما خاویار کیفیت لازم را نداشته باشد، نتیجه کار، رضایت‌بخش نخواهد بود. بنابراین، تهیه کردن خاویار ایرانی از عرضه‌کنندگان شناسنامه‌دار و معتبر، تضمینی بر اصل بودن این محصول است و خاطرتان را درباره کیفیتش آسوده می‌کند. اما نکات زیر را برای سرو کردن صحیح، اصولی و شاهانه خاویار در نظر بگیرید.

  • باید توجه کنید که خاویار را به مدت طولانی بر روی میز و در معرض هوا و حرارت غذاهای دیگر نگذارید. این کار بر طعم و کیفیت خاویار اثر می‌گذارد. بهتر است درست قبل از چشیدن خاویار، بسته‌بندی‌اش را باز و سرو کنید.
  • دمای مناسب برای نگهداری خاویار 4- تا 4+ درجه سانتیگراد است. در برخی منابع توصیه شده است که چشیدن مزه این محصول بهتر است در دمای اتاق یعنی حدود 18 درجه سانتیگراد (65 درجه فارنهایت) انجام شود و برخی دمای سرو مناسب را حدود 10 تا 12 درجه سانتیگراد (50 تا 55 درجه فارنهایت) دانسته‌اند. بنابراین، بهتر است خاویار ایرانی را سرد سرو کنید؛ ترجیحاً با قرار دادن ظرفش در ظرف دیگری که حاوی یخ است.
  • ظرف سرو و قاشق چشیدن خاویار بسیار مهم هستند. در قدیم بلوگا را با قاشقی از جنس مروارید، استخوان یا سایر مواد غیر فلزی می‌چشیدند؛ زیرا ظروف فلزی مثل نقره، فولاد یا برنز طعم فلزی ناخوشایندی به آن می‌دهند. لذا بهترین مواد برای سرو و نوش جان کردن خاویار مواد بی‌اثر هستند؛ مثل صدف، شیشه، طلای خالص، چوب و حتی پلاستیک.
  • بهتر است خاویار ایرانی را با کمترین طعم‌دهنده یا افزودنی میل کنید. از نظر متخصصان خانی خاویار، حیف است که درک بی‌واسطه این مزه شاهانه ایرانی را از دست بدهیم و در خیل طعم‌های دیگر در پی حلقه گمشده طعم آن باشیم. با وجود این، در طول تاریخ و مناطق مختلف جهان، خاویار را با انواع خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها سرو کرده‌اند.
  • پس از باز کردن ظرف خاویار، بهتر است آن را حداکثر ظرف دو روز میل کنید. یادتان باشد که پس از سرو کردن محصول، آن را در دمای مناسب حمل و از یخ‌زدگی محافظت کنید تا در بهترین کیفیت باقی بماند.
  • خاویار را در برخی مناطق، حرارت می‌دهند یا با مواد غذایی دیگر طی حرارت دادن ترکیب می‌کنند. باید تأکید کنیم که خاویار ایرانی اصل را نباید بپزید یا با غذا هم بزنید و له کنید. در برخی محافل، آن را صرفاً با نان تست و تکه‌های لیمو سرو می‌کنند یا این‌که بر روی نان کمی برشته شده و با کمی کره و بدون نمک میل می‌کنند؛ اما بهترین روش، سرو کردن بدون افزودنی و با نوشیدنی خنک است.

چگونه مزه واقعی خاویار را بچشیم؟

مزه واقعی و کامل خاویار زمانی در کامتان آزاد می‌شود که دانه‌هایش را بر روی زبانتان بگذارید و به سقف دهانتان بفشارید تا شکسته شوند. با انجام دادن این کار، احساسی لذت‌بخش و در عین حال غافلگیرکننده خواهید داشت. شوری ملایم در کنار نت‌هایی از کره، آجیل، میوه یا طعم‌های دیگر بسته به نوع خاویار دنیای جدیدی را پیش چشمتان به طعمی تاریخی می‌گشایند. اما یادتان باشد که دانه‌های خاویار را نباید بجوید. این کار طعمش را در دهان خراب می‌کند.

کلام آخر این‌که

همان‌طور که عمل‌آوری خاویار سال‌ها تلاش و دقت نیاز دارد، سایر فرآیندهای پس از تولید آن نیز اصول خودشان را دارند. در حین بسته‌بندی و خرید و فروش خاویار تا حمل و پذیرایی کردن آن لازم است از انجام دادن کارهایی خودداری کنیم که به کیفیت و مزه شاهانه ایرانی این محصول تأثیر منفی می‌گذارند. ما در خانی خاویار تعهد داریم که مزه واقعی خاویار اصل را بر کامتان بنشانیم؛ البته به شرطی که شما نیز اصول انتخاب و خرید خاویار، نگهداری و پذیرایی‌اش را یاد گرفته باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *