دسته‌بندی نشده

خاویار و شامپاین، نحوه سرو خاویار با مشروب

یکی از توصیه‌ها برای طرز مصرف خاویار این است که آن را با نوشیدنی خنک سرو کنید. علت چنین ترکیبی را باید در تنوع طعم خاویار و تناسبش با طعم نوشیدنی‌هایی نظیر شامپاین بجوییم. سرو خاویار در کنار مشروبات در مجلل‌ترین رستوران‌ها حاکی از دلنشین بودن این ترکیب مزه و عدم تداخلش در طعم اصیل خاویار است. اما خاویار را چگونه با مشروب سرو کنیم؟ آیا با انواع مختلف خاویار می‌توانیم هر نوع مشروبی را سرو کنیم؟ در ادامه این مطلب خانی خاویار قصد داریم به یکی از نکات پذیرایی کردن این مرواریدهای سیاه بپردازیم. پس با ما همراه باشید تا:

 • از چند و چون سرو و طرز مصرف خاویار با نوشیدنی‌ها بگوییم.
 • بلوگا ایمپریال خانی خاویار را بهتر بشناسیم و پیشنهادی کاربردی برای سرو کردنش ارائه دهیم.
 • چرایی سرو خاویار را با مشروب بررسی کنیم و
 • از تأثیر برخی نوشیدنی‌ها بر طعم خاویار بگوییم.

راه و رسم سرو خاویار و مشروب در دنیا

افراد خاص‌پسند در کشورهای مختلف هنگام خرید خاویار، مشروب نیز تهیه می‌کنند؛ اما مشروبی که به بهترین شکل بتواند لذت طعم خاویار را به کامشان بنشاند. بنابراین، نکته مهم برای همراه کردن مشروبات با سرو خاویار انتقال دادن بی‌کم‌وکاست طعم خاویار به مصرف‌کننده است. انواع خاویار مزه‌های مختلفی دارند و این مزه‌ها را در کشورهای مختلف با نوشیدنی‌های مخصوصی همراه می‌کنند. مهم این است که مشروب، خنک و خالص باشد؛ زیرا هرگونه افزودنی می‌تواند طعم خاویار را خراب کند. بسیاری در کشورهای مختلف مشروبات گازدار خشک را بهترین مکمل سرو خاویار می‌دانند. مثلاً:

 • در طی تاریخ، روس‌ها طرز مصرف خاویار را با ودکا به یک سنت اعیانی تبدیل کرده‌اند. همراه کردن طعم خاویار با این نوشیدنی در دنیای غذا به نوعی استاندارد تبدیل شده است. برای این منظور، ودکای باکیفیت را مستقیماً و سرد سرو می‌کنند. طعم مرکبات این نوشیدنیِ خنک می‌تواند طراوت خاصی را به خاویار نمکین بدهد.
 • در برخی کشورهای اروپایی برای مراسم مجللی که سرو خاویار در برنامه‌اش در نظر گرفته شده است، برای دستیابی به اسیدیته مناسب، شامپاین را با آن همراه می‌کنند. این جفت کلاسیک، طعم کره‌ای را کمی تقویت و مزه ماندگار خاویار را لذت‌بخش‌تر و پیچیده‌تر می‌کند. خاویار و محصولی نظیر شامپاین معمولاً مختص طبقات اجتماعی بالای جامعه هستند؛ اما فارغ از نوت‌های ملایم و مطبوعشان، تضاد ظریفی را بین طعم‌های صاف و نمکین خاویار و شامپاین خواهید یافت.
خاویار را با چه مشروبی سرو کنیم

آیا سرو کردن خاویار کار سختی است؟

شاید دشواری سرو خاویار را بتوانیم به کیفیت و نوع آن ربط دهیم. البته آشنایی میهمانانتان با طرز مصرف خاویار نیز به همان اندازه مهم است. ما در خانی خاویار به‌ویژه به افرادی که تجربه جدیدی در خرید خاویار دارند توصیه می‌کنیم که این محصول خاص را بدون افزودنی نوش جان کنند تا دلنشینی طعمش را بی‌واسطه دریابند. اما چه آن را خالی سرو کنید یا در کنار خوردنی‌ها و نوشیدنی‌های خاص، بهتر است نکات زیر را برای داشتن تجربه‌ای در قد و قواره خاویار ایرانی به کار بگیرید.

 • توصیه می‌شود که خاویار را به تنهایی و در دمای بسیار سرد و نه منجمد یعنی چیزی حدود 3- تا 3+ درجه سانتیگراد سرو کنید.
 • خاویار را در ظرفی غیرفلزی قرار دهید و سپس می‌توانید ظرف را بر روی یخ خرد شده بگذارید. مهم است که ظروف سرو خاویار از جمله قاشق نقره‌ای یا استیل را به کار نبرید؛ زیرا این فلزات ممکن است در تماس با دانه‌های خاویار اکسید شوند و طعم فلزی ناخوشایندی به آن بدهند. ظروف شیشه‌ای، صدفی، استخوانی، چوبی و حتی پلاستیکی برای این کار مناسب‌تر هستند که ما نیز در خانی خاویار برخی از انواعشان را عرضه می‌کنیم.
 • در صورت تمایل، می‌توانید با استفاده کردن از افزودنی‌هایی خاص، به طرز مصرف خاویار تنوع بدهید. برای این منظور، تزیینات و اقلام خوراکی زیادی با خاویار قابل سرو هستند. این محصول را می‌توانید بر روی نان تست کره‌ای یا خشک، کراکر یا نان سفید به‌عنوان پیش‌غذا پذیرایی کنید. چاشنی‌های سنتی نیز در کنار خاویار قابل سرو هستند که عبارتند از: کرم فریشه، خامه ترش، پیازچه، قاچ لیمو، پیاز قرمز و تخم‌مرغ‌های آب‌پز خرد شده.
 • حتی بهترین نوع خاویار نیز می‌تواند در معرض هوا و گرما آبکی و بی‌کیفیت شود. در نتیجه بهتر است قوطی محصول را تا حدود 10 الی 15 دقیقه قبل از سرو کردن، در سردترین قسمت یخچال نگهداری و سرد سرو کنید. پس از باز کردن بسته‌بندی خاویار، توصیه می‌کنیم که آن را ظرف سه روز مصرف کنید.

نحوه سرو خاویار ایمپریال با مشروب

خاویار ایمپریا یا ایمپریال یا بلوگا ایمپریال از محصولات ویژه خانی خاویار است که انتخاب آن، خیالتان را درباره خرید خاویار از نظر کیفیت، طعم و زیبایی ظاهری آسوده می‌کند. دانه‌های این محصول، صاف و ابریشمین هستند و طعم‌هایی پیچیده و ناب دارند که از نوت‌هایی ملایم آغاز می‌شود و به طول پایانی هیجان‌انگیز می‌رسد. رنگ خاکستری تیره تا روشن این محصول در کنار مزه ملایمش از کره‌ای و فندقی می‌تواند با انتخاب مشروب مناسب تکمیل شود. برای این کار، بهتر است نکات زیر را در نظر بگیرید تا تحولی را در طرز مصرف خاویار به وجود آورید.

 • مشروب مناسبی انتخاب کنید؛ مثلاً شامپاین خشک یکی از گزینه‌های پرکاربرد برای سرو خاویار ایمپریال است.
 • مشروب را داخل فلوت بریزید و بهتر است فلوت‌ها را تا نیمه پر کنید.
 • دانه‌های خاویار ایمپریا را به فلوت‌ها اضافه کنید. خاویار را به آرامی داخل مشروب بریزید و مراقب باشید که زیاد اضافه نکنید.
 • از مشروب پر از خاویارتان لذت ببرید! آن را به آرامی میل کنید و طعم لطیف خاویار را با شکستن دانه‌ها بین زبان و سقف کامتان، احساس کنید.
 • در بسیاری محافل مجلل، مشروب خشک بهترین انتخاب برای رعایت کردن اصول اولیه سرو خاویار ایمپریال است؛ طوری‌که شامپاین دارای نوت‌های میوه‌ای ترش را به‌عنوان نمونه مناسبی برای پذیرایی کردن این خوراکی دلچسب در نظر می‌گیرند.

نحوه سرو کردن خاویار در مراسمات

برای سرو خاویار در مراسمتان مهم است که مطمئن شوید خاویار کافی را برای مهمانانتان تهیه کرده‌اید. از طرفی، باید بدانید که باید برای هر نفر چه مقدار خاویار سرو کنید و این‌که آن‌ها تا حدی با طرز مصرف خاویار آشنا هستند. اندازه صحیح سرو این محصول بین نیم تا یک اونس (به‌طور میانگین 20 گرم) برای هر نفر است. برای سرو این محصول در مراسم بهتر است به نکات زیر توجه کنید.

 • مطمئن شوید که مجموعه ظروف و قاشق‌های مناسبی را برای مصرف خاویار دارید. بهتر است اندازه قاشق طوری باشد که مهمانان به کمکش مقادیر کمی از این خوراکی لذیذ را در دهانشان بگذارند. در این‌صورت، طعم‌های انفجاری بیشتری را احساس خواهند کرد.
 • یادتان باشد که هیچ روش مطلقی را نمی‌توانیم به‌عنوان بهترین طرز مصرف خاویار در نظر بگیریم و پذیرایی را با آن تنظیم کنیم؛ اما رعایت کردن اصول علمی و تجربی، انجام دادن باکیفیت این کار را تضمین می‌کنند.
 • در صورت اصرار کردن بر استفاده از کراکر، از کراکرهای ساده به جای انواع فانتزی استفاده کنید تا میهمانان با قرار دادن مقدار مناسب خاویار بر روی آن‌ها طعم آن را بهتر حس کنند.
 • رعایت کردن شرایط دمایی سرو خاویار بسیار مهم است. خاویار را در ظرف مخصوص و با یخ خرد شده پذیرایی کنید. شاید بهتر باشد برای سرو، قالب خاویار را روی بستری از یخ خرد شده قرار دهید.
 • قبل از چشیدن خاویار، بهتر است کامتان را از سایر مزه‌ها خالی کنید.
 • برخی در هنگام خرید خاویار توصیه می‌کنند که حالت نمکین آن با غذاهای کره‌ای بهتر می‌چسبد. مثلاً می‌توانید آن را روی پاستا، پولنتا یا سیب‌زمینی بگذارید.

کلام پایانی

ترکیب کردن خاویار و مشروب خنک پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد. برای سرو خاویار بهتر است اصول این کار را بیاموزید و به کار بگیرید. البته شاید در کنار استفاده کردن از ابزار تخصصی آن و انتخاب نوشیدنی مناسب، لازم باشد کمی درباره طرز مصرف خاویار به عزیزانتان بگویید؛ به‌ویژه افرادی که برایشان مزه کردن این دانه‌های شگفت‌انگیز تجربه‌ای تازه است. شاید برای کشف طعم‌هایی پیچیده و دلچسب، بد نباشد خرید خاویار بلوگا ایمپریال خانی خاویار را با نوشیدنی خنک توصیف شده در این مطلب بیازمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *