دسته‌بندی نشده

طعم خاویار، طعم و مزه خاویار چگونه است؟

خاویار چه طعمی دارد

شاید بخواهید درباره طعم خاویار قبل از امتحان کردنش بیشتر بدانید. این مزه خاص در کنار سایر ویژگی‌های یکتای خاویار یکی از دلایل کاربردش در مناسبت‌ها و محافل شاهانه در دوران مختلف بوده است. اما آیا مزه خاویاری که امروز تهیه می‌کنیم همان است که گذشتگان تجربه کرده‌اند؟ بین انواع خاویار و مزه آن‌ها چه ارتباطی وجود دارد؟ در ادامه این مطلب، سفری به سرزمین پیچیده طعم‌های خاویار خواهیم داشت. دقیق شدن در این طعم‌های خاص کمکتان می‌کند تا بتوانید از بین محصولات مختلف، هوشمندانه انتخاب کنید و از خاویار بیشتر لذت ببرید. بنابراین، برای کشف این پیچیدگی در خاویار بلوگا، خاویار اوسترا، خاویار کالوگا، خاویار الماس و خاویار سوروگا با ما همراه باشید تا:

 • به بیانی ساده بگوییم که خاویار چه طعم و مزه‌ای دارد.
 • ذائقه‌تان را با نوت‌ها و آکوردهای ناب خاویار ایرانی آشنا کنیم.
 • اقسام مختلف مزه خاویار را بشناسیم و
 • راهنمایی کلی در خصوص طعم خاویار قبل از خرید آن ارائه دهیم.

خاویار چه مزه‌ای دارد؟

مزه خاویار اصیل ایرانی مشخص و ظریف است که در گرمای دهانتان ظاهر می‌شود. برای درک کردن کامل مزه خاویار توصیه می‌کنیم که دانه‌های آن را با قاشقی غیرفلزی و بدون افزودنی‌هایی مثل تخم مرغ خرد شده، پیاز یا کراکر نمکی بر روی زبان بگذارید یا بر روی نان نسبتاً برشته با کمی کره و بدون نمک میل کنید. البته کارشناسان فروش عرضه‌کنندگان معتبر، در هنگام خرید خاویار راهنمایی‌های لازم را در اختیار خریداران می‌گذارند. ‌برای آزاد شدن طعم کامل خاویار، دانه‌ها باید با فشرده شدن زبان به سقف دهان شکسته شوند. بهتر است آن را با نوشیدنی خنک میل کنید.

مزه خاویار

بیشتر بخوانید: خواص خاویار

نوت‌های شگفت‌انگیز

با قرار دادن دانه‌های خاویار بر روی زبانتان، فشردنشان به سقف دهان و شکسته شدنشان، تجربه‌ای خاص و جدید را حس خواهید کرد. نوت‌هایی کره‌ای، خامه‌ای، گردویی و فندقی در طعم خاویار حس و حالی خاص در دهان می‌انگیزند. البته شاید حیف باشد که لذت درک کردن بی‌واسطه چنین تجربه‌ای را با افزودنی‌ها کمرنگ کنید. اما برخی برای تنوع دوست دارند همراه با شورانگیزی مزه خاویار، تخم مرغ، لابستر، کره، اسپاگتی و …. میل کنند. در این‌صورت، معمولاً توصیه می‌شود که دانه‌ها را درسته در کنار یا روی این خوردنی‌ها نوش جان کنید و از هم زدن یا له کردنشان در کنار سایر افزودنی‌ها یا پختن و جوشاندنشان بپرهیزید.

آیا مزه خاویار شور است؟

تا حالا گوشه‌ای از این راز تاریخی را فاش کردیم که خاویار چه طعم و مزه‌ای دارد. اما وصف این حکایت دور و دراز را باید با نشستن طعم این دانه‌های دلچسب بر کامتان معنا کنیم. شاید شنیده باشید که خاویار نمکین است.   واقعیت این است که رد پای نمک در مزه خاویار به فرآوری شدن آن با نمک مربوط می‌شود. خاویار اصل غیر از مقدار اندکی نمک، افزودنی دیگری ندارد و به‌طور خام آماده مصرف است. تولیدکنندگان  این محصول به‌منظور حفظ کیفیت خاویار در فرآیند فرآوری، بسته‌بندی، حمل و نگهداری مقداری نمک را با استاندارد مشخصی به آن می‌افزایند.

خاویار کمی نمکین یا شور؟

در مراحل مختلف تولید و عمل‌آوری خاویار در مجموعه‌های تخصصی نظیر خانی خاویار، بر حفظ کیفیت و مزه خاویار اصل بسیار تأکید می‌کنند. افزودن مقدار کمی نمک به دانه‌ها در طی فرآوری‌شان به‌گونه‌ای است که به هیچ عنوان نمی‌توانیم آن را شور بدانیم؛ بلکه در زمینه طعم خاویار، رد خفیفی از نمک در دهان حس می‌شود. بنابراین، برخلاف برخی گمانه‌زنی‌ها درباره ارتباط بین قیمت خاویار و نمکین بودن آن، مقدار جزئی نمک طبق اصول علمی به این محصول افزوده می‌شود.

آیا خاویار خوشمزه است؟

بله، خاویار به عنوان یکی از مواد غذایی لوکس و قیمتی، و به عنوان یک خوراکی خوشمزه شناخته می‌شود. خاویار دارای طعمی غنی، کرم و ملایم است که معمولاً به صورت سرد و تازه مصرف می‌شود. طعم خاویار به دلیل درصد بالای چربی و آمینو اسیدهای ضروری آن، بسیار دلپذیر و متمایز است. این ماده غذایی به عنوان طعم دهنده و تزئین‌کننده غذاهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و تجربه مصرف آن به عنوان یک لذت برای علاقه‌مندان به غذاهای لوکس تلقی می‌شود.

چرا بعضی از خاویارها مزه متفاوتی دارند؟

برای اکثر افرادی که می‌پرسند: خاویار چه طعم و مزه‌ای دارد، معمولاً سؤال بعدی این است که: چرا مزه خاویار طیف‌های مختلفی دارد و چه عواملی باعث می‌شوند که طعم برخی انواع خاویارها متفاوت باشد. برای پاسخ دادن به این سؤال باید عواملی را مشخص کنیم که بر طعم این محصول تأثیر می‌گذارند. چنین عواملی را می‌توانیم از نوع محصول گرفته تا مراحل مختلف تولید و فرآوری آن سراغ بگیریم. فارغ از ترجیحات خریداران که بر حسب تجربه یا اخذ مشاوره تخصصی از عرضه‌کنندگان این محصول به خرید خاویاری دلخواه منجر می‌شود، معیارهای زیر را می‌توانیم در این خصوص بر شماریم.

 • وجود طعم دریایی غلیظ: زمینه دریایی در انواعی از خاویار از جمله خاویارهای چینی کمی قوی‌تر است. این حالت ممکن است مورد پسند برخی خریداران نباشد و باعث شود تا چنین رگه‌هایی را در طعم خاویار نپسندند. البته بخشی از این طعم به خود خاویار مربوط می‌شود و بخشی نیز ممکن است از شرایط نامناسب نگهداری یا عدم استفاده از آن در بهترین زمان مصرف ناشی شود.
 • افزودنی‌های خاویار: توصیه مهم متخصصان خانی خاویار این است که پس از خرید خاویار، مزه آن را بدون واسطه درک کنند. برخی تولیدکنندگان خاویار برای طولانی‌تر کردن زمان نگهداری این محصول، به آن افزودنی‌هایی مثل نگهدارنده یا نمک بیش از استاندارد می‌افزایند. این شرایط عمل‌آوری قطعاً بر طعم و قیمت خاویار تأثیر می‌گذارد. نمک خفیف و عدم استفاده کردن از هیچ‌گونه افزودنی باعث می‌شود تا مشتریان طعم خاویار اصل را بهتر تشخیص دهند. لذا خاویاری که در شرایط اصولی تهیه می‌شود، نزدیک‌ترین مزه را به محصولات شاهانه گذشته دارد.
 • اصول پرورش ماهیان خاویاری: در مجموعه‌های تخصصی پرورش ماهیان خاویاری نظیر خانی خاویار، اصول پرورش این ماهی‌ها اعم از رعایت کردن دقیق شرایط دمایی و معیارهای سالم بودن آب و نیز تغذیه کردن آن‌ها با مواد مغذی زیر نظر متخصصان به دقت رعایت می‌شوند. این شرایط مستقیماً بر کیفیت و مزه خاویار ایرانی تولیدی تأثیر می‌گذارد. یعنی فقر غذایی ماهی‌ها، آب آلوده یا حتی زمان نابهنگام برداشت خاویار می‌توانند از میزان دلنشینی محصول نهایی در کام مشتریان بکاهند.
 • نوع خاویار: شاید بهترین پاسخ به این پرسش که خاویار چه طعم و مزه‌ای دارد، مراجعه کردن به مزه خاویارهای مختلف باشد. برخی انواع خاویار به نظر اکثر مصرف‌کنندگان طعمی دلچسب دارند. یعنی با معیار ترجیحات تعداد زیادی از مشتریان همخوانی دارند. مثلاً عمده مشتریان نهایی خاویار ایرانی، بلوگا را در زمره دلچسب‌ترین‌ها دسته‌بندی می‌کنند. البته این عامل را نباید مطلق در نظر بگیریم. در نتیجه می‌توانیم بگوییم که نوع خاویار نیز به‌نوعی بر طعم این محصول مؤثر است. در ادامه سعی می‌کنیم به طعم خاویارهای مختلف بپردازیم.

طعم انواع خاویار

خاویار چه طعمی دارد

برای آن‌که بدانید خاویار چه طعم و مزه‌ای دارد، راهنمای ارائه شده در اینجا به کارتان می‌آید. در ادامه به طعم خاویارهای معروف بازار اشاره می‌کنیم. شاید با مرور کردن آن‌ها کنجکاو شوید که همه را امتحان کنید یا شاید درباره ترجیحتان مطمئن هستید و بخواهید نوعی را مختص ذائقه‌تان برگزینید. در هر صورت، مزه خاویار نیز همانند بسیاری از انتخاب‌هایی که در زندگی انجام می‌دهیم، تا حدی بستگی به نظر مشتریان و دلخواهشان دارد. البته چنانچه اولین بار است که برای چند و چون خرید خاویار و طعم خاص آن تصمیم می‌گیرید شاید بد نباشد که راهنمایی‌های متخصصان فروش عرضه‌کنندگان معتبر این محصول یا مشتریان باتجربه‌تر را ملاک عمل قرار دهید.

خاویار بلوگا چه مزه‌ای دارد؟

اگر انتخابتان برای طعم خاویار بلوگا باشد، باید منتظر دانه‌های درشت خاویاری باشید که رنگش از سیاه کامل تا خاکستری روشن است. این محصول از فیل‌ماهی دریای خزر به دست می‌آید و فرآیند تولیدش در خانی خاویار، سال‌ها طول می‌کشد. با بلوگا طعم و مزه خاویاری اصل را تجربه می‌کنید؛ طعمی کره‌ای و آجیلی که بیشتر به گردو و فندق می‌زند. این طعم را بسیار لطیف می‌یابید. بلوگا نرم است و با شکسته شدنش در دهان، مزه آجیلی‌اش غالب می‌شود.

طعم خاویار بلوگاخاویار اوسترا چه مزه‌ای دارد؟

با انتخاب کردن این محصول نیز به استقبال طعم‌ها می‌روید. ماهی چالباش پرورنده خاویار اوسترا است. این خاویار طعمی آجیلی و کمی شیرین را با رگه‌هایی از دریا و گردوی تازه دارد. آن را می‌توانید از رنگ قهوه‌ای تیره تا یشم و از کهربایی تیره تا طلایی پیدا کنید. برخی طعم خاویار اوسترا را آجیلی می‌دانند که بعضاً کمی به شیرینی می‌زند. به عبارتی، می‌توانیم بگوییم که این محصول مزه‌ای باطراوت دارد؛ با گروهی متعادل از مزه‌هایی که دریا و گردوی تازه را یادتان می‌آورند.

خاویار کالوگا چه مزه‌ای دارد؟

طعم خاویار کالوگا از آن‌هایی است که شاید کمی به دریایی بزند و این شرایط ممکن است بر قیمت خاویار تولیدی تأثیر بگذارد. این محصول از نوعی ماهی به همین نام به دست می‌آید که محل زیستش عمدتاً در آب‌های شرق آسیا، رودخانه آمور روسیه و شاخه‌های فرعی آن، چین، دریای اوخوتسک و دریای ژاپن است. در سال‌های اخیر، چین به کشور اصلی پرورش‌دهنده خاویار کالوگا تبدیل شده است. رنگ این محصول عمدتاً خاکستری براق است، اما به رنگ قهوه‌ای تیره و سبز زیتونی نیز وجود دارد. در طعم خاویار کالوگا انواع خاکی، کره‌ای و آجیلی را با طعم ملایم دریایی حس خواهید کرد که با شکسته شدنش در دهان به دریایی می‌زند. دانه‌های این محصول سفت و ترد است و اندازه‌ای متوسط تا درشت و عمدتاً کوچک‌تر از بلوگا دارند.

خاویار الماس چه طعمی دارد؟

مزه خاویار الماس هر چه که باشد در واقع پاسخی کامل است به این سؤال که: خاویار چه طعم و مزه‌ای دارد؟ چرا که مزه خاویار الماس در جهان مثال‌زدنی است. این محصول خانی خاویار جزء خاویارهای مخصوص دریای خزر است. خاویار بلوگا الماس در طبیعت کمیاب است و دانه‌هایی الماس‌گونه از نظر شکل و رنگ دارد. البته شرایط پرورش و تغذیه ماهی خاویاری، رعایت کردن دقیق الزامات و اصول عمل‌آوری این محصول بسیار مهم هستند. رعایت کردن این شرایط باعث می‌شود که کیفیت و طعم خاویار از نظر مصرف‌کنندگان نهایی آن قابل قبول باشد. این خاویار از نوعی ماهی خاویاری بلوگا زال یا آلبینو به دست می‌آید. ‏محل زیست اصلی این ماهی عمدتاً دریای خزر است. قیمت خاویار بلوگا الماس نسبتاً بیشتر از سایر انواع خاویارها است. در ادامه می‌توانید مشخصات این محصول ارزشمند را مرور کنید.

 • طعم: بلوگا الماس طعمی خامه‌ای همراه با رگه‌هایی از گردو دارد؛ در مزه این خاویار بلوگا می‌توانید از نت‌های کره‌ای و آجیلی با پایانی طولانی نیز سراغ بگیرید.
 • بافت: بسیار لطیف و نرم، ابریشمی ‏و کمی اسفنجی
 • رنگ: رنگ بلوگا الماس معمولاً خامه‌ای مایل به شیری و مات است؛ لذا آن را با عنوان «خاویار سفید» نیز می‌شناسند. البته برخی دانه‌های این خاویار می‌توانند به رنگ صورتی یا گلگونی نیز باشند.‏

خاویار سوروگا چه طعمی دارد؟

با خرید خاویار سروگا محصولی به دست آمده از ماهیان خاویاری اوزون برون دریای خزر را می‌خرید. دانه‌های این محصول عمدتاً مشکی، خاکستری و نسبتاً سفت هستند و در کامتان نوت‌هایی کره‌ای را با انواع معدنی پیچیده و نان تُست ایجاد می‌کنند. البته در هنگام چشیدن طعم خاویار سوروگا مزه خامه‌ای نیز حس خواهید کرد. این محصول را باید خاویاری ایرانی بدانیم که طرفداران خودش را دارد. در مجموع، شاید بتوانیم رابطه‌ای بین طعم و قیمت خاویار در نظر بگیریم. قطعاً برخی طعم‌های خاویار با ترجیحات مخاطبان بیشتری جور هستند.

خاویار چه طعمی دارد

چگونه مزه واقعی خاویار را بچشیم؟

مزه واقعی و کامل خاویار زمانی در کامتان آزاد می‌شود که دانه‌هایش را بر روی زبانتان بگذارید و به سقف دهانتان بفشارید تا شکسته شوند. با انجام دادن این کار، احساسی لذت‌بخش و در عین حال غافلگیرکننده خواهید داشت. شوری ملایم در کنار نت‌هایی از کره، آجیل، میوه یا طعم‌های دیگر بسته به نوع خاویار دنیای جدیدی را پیش چشمتان به طعمی تاریخی می‌گشایند. اما یادتان باشد که دانه‌های خاویار را نباید بجوید. این کار طعمش را در دهان خراب می‌کند.

جهت مطالعه‌ی بیشتر: چگونه خاویار بخوریم؟

نتیجه‌گیری

از اولین سؤالات مشتریان مشکل‌پسند و خاص‌گزین مجموعه‌هایی نظیر خانی خاویار این است که: خاویار چه طعم و مزه‌ای دارد؟ برای یافتن پاسخی منطقی به این سؤال لازم است مزه خاویار اصل و عوامل مؤثر بر آن را بررسی کنیم. با پی بردن به کم و کیف این طعم‌های ماندگار می‌توانیم درباره طعم خاویار دلخواهمان به جمع‌بندی برسیم. خاویار بلوگا، خاویار اوسترا، خاویار الماس، خاویار سروگا و خاویار کالوگا هر کدام حکایت یکتای خودشان را از طعم دارند؛ البته ما این طعم‌ها را برای محصولاتی بر شمردیم که در شرایط استاندارد و تحت نظارت‌های فنی و بهداشتی اصولی تولید و عرضه می‌شوند. به عبارتی، در اینجا تأثیر منفی احتمالی فرآیندهای برخی تولیدکنندگان بر طعم خاویار را در نظر نگرفته‌ایم.

بازگشت به لیست

4 دیدگاه در “طعم خاویار، طعم و مزه خاویار چگونه است؟

 1. نگین گفت:

  ممنون از مقاله‌ی خوبتون
  واقعا اطلاعات جامع و کاملی بود
  من علاقمند به آشپزی هستم و واقعا بودن همچین اطلاعاتی در سطح وب خیلی میتونه به من و امثال من کمک کنه
  واقعا توی ایران در زمینه ی پخت غذای دریایی اطلاعات کمی داریم

  1. محمد گوزلی گفت:

   ممنون نگین جان بابت نظر خوبی که برامون گذاشتی

 2. صبرا گفت:

  خاویار واقعا یک ترکیب بینظیر برای گارنیش غذاهای مختلف هستش
  من به عنوان کسی که از خاویار بلوگا برای گارنیش غذاهام استفاده میکنم از این ترکیب به شدت راضی‌ام
  خصوصا توی مهمونی هامون همه‌ی مهمون ها انگشت به دهن میمونن

  1. محمد گوزلی گفت:

   ممنون از نظرتون صبرای عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *