دسته‌بندی نشده

چگونه خاویار بخوریم؟ طرز صحیح مصرف خاویار

مصرف خاویار کمی قلق دارد که بهتر است یک بار برای همیشه آن را بیاموزیم. در واقع اصول خوردن خاویار برای این است که بتوانید طعم خاویار و تمامی نوت‌های ظریفش را از پسِ دانه‌های مرواریدگونه‌اش بیرون بکشید. در نتیجه، نمی‌توانیم دانه‌های خاویار را مثل غذایی عادی بخوریم و در پاره‌ای موارد، شاید بخواهیم این اصول سفرگونه به سرزمین مزه‌های خاویار را برای غذاهای تزئین شده با آن نیز به کار بگیریم. در ادامه این مطلب خانی خاویار می‌خواهیم به اختصار و با بیانی ساده، اصول خوردن خاویار را مرور کنیم. بنابراین، چنانچه از طرفداران قدیمی خاویار هستید یا این‌که برای اولین بار به سراغ خرید آن می‌روید، مرور کردن این مطلب خالی از لطف نخواهد بود. پس با ما همراه باشید تا:

 • کاری کنیم که لذت مصرف خاویار بر ذائقه‌تان بیش از گذشته بنشیند.
 • کمی از پختن غذا با خاویار بگوییم و دستور پخت‌هایی معروف را مرور کنیم.
 • به مقدمات سرو خاویار و حفظ کیفیت آن بپردازیم
 • برخی غذاهای لذیذ قابل پخت با استفاده از دانه‌های خاویار را بشناسیم.

طرز صحیح مصرف خاویار

رعایت کردن اصول کلی خوردن خاویار چندان دشوار نیست؛ اما این کار کمکتان می‌کند که هم از طعم‌های اصیل آن لذت ببرید و هم کیفیت محصول را در طی فرآیند خرید و سرو حفظ کنید. البته چنانچه برای خرید خاویار به مجموعه‌های تخصصی تولید، فرآوری و عرضه این محصول از جمله خانی خاویار مراجعه کنید، می‌توانید انتظار داشته باشید که اطلاعات نسبتاً کاملی را درباره نحوه مصرف خاویار و حتی پختن غذا با خاویار از طریق پلتفرم‌های اطلاع‌رسانی مجازی یا کارشناسان فروش حضوری به دست آورید. در ادامه به مهم‌ترین اصول سرو خاویار به زعم متخصصان خانی خاویار اشاره می‌کنیم.

 • دانه‌های خاویار را به اندازه‌ای که در ادامه خواهیم گفت، بر روی زبان بگذارید و با فشردنشان بر سقف دهان بشکنید تا شورانگیزی طعم‌ها را در کامتان حس کنید. یادتان باشد که جویدن خاویار ممکن است باعث شود تا بخشی از نوت‌های طعم این محصول خاص را از دست بدهید.
 • هر نوع خاویاری باید جداگانه، سرد و ترجیحاً در ظروف غیرفلزی سرو شود. بهتر است خاویار را پس از خارج کردن از یخچال بر روی یخ خرد شده، خنک نگه دارید. این کار به حفظ طعم و کیفیت این محصول کمک می‌کند. برای سرو و خوردن خاویار معمولاً از ظروف شیشه‌ای با یخ در پایه‌شان برای سرد نگه داشتن آن استفاده می‌کنند.
 • برای مصرف خاویار قاشق‌های فلزی و به‌ویژه نقره‌ای را به کار نبرید. خاویار بر اثر تماس با فلزات خاصی اکسیداسیون جزئی ایجاد می‌کند که می‌تواند بر طعمش در هنگام چشیدن اثر بگذارد.
 • با خرید خاویار اصیل ایرانی از خانی خاویار احتمالاً بخواهید برای درک کردن کامل مزه‌ها و آکوردهای ماندگار، آن را خالی میل کنید. البته برای تنوع می‌توانید پختن غذا با خاویار را یاد بگیرید و با طعم‌ها بازی کنید. برخی خوردن خاویار را همراه با نان برشته، کراکر بدون نمک یا برش‌های ترد ترجیح می‌دهند و ممکن است قبل از قرار دادن دانه‌های خاویار بر روی آن‌ها لایه نازکی کره را به‌عنوان بستری لذت‌بخش در زیر خاویار بپسندند.
 • جنس قاشق مورد استفاده برای خوردن خاویار بسیار مهم است. در دوران گذشته و قصرهای پادشاهان آن‌گونه که در کتاب‌های قدیمی نقل شده است، برای مصرف خاویار از قاشق‌هایی از جنس طلا یا صدف استفاده می‌کردند. بنابراین، این تجربه درباره سرو خاویار از گذشته‌های دور به ارث رسیده است که نباید خاویار را با قاشق فلزی و به‌ویژه نقره‌ای میل کنید. جایگزین‌های فلز می‌توانند چوب، صدف یا استخوان، شیشه و پلاستیک باشند. ما در بخش محصولات جانبی خانی خاویار، قاشق مخصوص میل کردن این محصول را معرفی و عرضه کرده‌ایم.
 • طبق توصیه متخصصان تغذیه، مصرف خاویار باید حداکثر دو وعده در هفته باشد. در هر وعده نیز باید مقدار کمی از دانه‌های خاویار را نوش جان کنید. معمولاً خوردن بیش از 60 گرم برای هر نفر در هر وعده توصیه نمی‌شود.
 • برای درک کردن کامل مزه خاویار، بهتر است هنگامی که آن را در دهانتان می‌گذارید، نجوید؛ بلکه بگذارید دانه‌ها با گرمای دهانتان از هم جدا شوند. از زبانتان برای چرخاندن مرواریدهای خاویار در دهان استفاده کنید. چنانچه خاویار را خالی میل می‌کنید، در هر بار 2/1 قاشق چایخوری (تقریباً 67/2 گرم) خاویار کافی است.
 • یکی از ملزومات خوردن خاویار فراهم کردن نوشیدنی خنک در کنار آن است. نوشیدنی باعث می‌شود تا جزئیات طعم خاص خاویار را در کامتان بهتر حس کنید. نوع نوشیدنی مذکور متناسب با نوع خاویار و ترجیحات مصرف‌کننده انتخاب می‌شود که در مطلبی به جزئیاتش پرداخته‌ایم.

مهم‌ترین نکات قبل از خوردن خاویار ‏

قبل از خرید خاویار باید درباره موارد زیر تصمیم بگیرید:

 • محل تهیه کردن خاویار باکیفیت
 • نوع و مقدار خاویار متناسب با ترجیحات و تعداد مصرف‌کنندگان
 • جامعه هدف مصرف خاویار؛ مثلاً برای دورهمی دوستانه یا مراسمی رسمی و لاکچری برای تعیین مقدمات لازم
 • نحوه سرو خاویار؛ برای صبحانه، به‌عنوان پیش‌غذا، در کنار غذای اصلی یا به‌عنوان دسر
 • تدارک دیدن لوازم جانبی از جمله ظروف و قاشق‌های مخصوص، سینی‌های یخ ویژه سرو خاویار و نوشیدنی به تعداد لازم

نکات طلایی حفظ کیفیت خاویار قبل از سرو آن کدامند؟

نحوه‌ی مصرف خاویار
 • بهتر است که خاویار را از مجموعه‌های تولید یا عرضه معتبر تهیه کنید تا دغدغه‌ای درباره کیفیت محصول نداشته باشید.
 • می‌توانید ‏‏روش‌های مختلفی را برای سرو و مصرف خاویار امتحان کنید؛ مثلاً شاید بخواهید آن را خالی میل کنید که در این‌صورت به حس کردن بی‌واسطه طعم آن اولویت می‌دهید. پختن غذا با خاویار نیز تصمیمی است که برخی قبل از میل کردن این دانه‌های دلچسب، می‌گیرند. حتی ممکن است آن را بر روی بلینی با پیازچه و تخم مرغ سرو کنید.
 • ‏اگر از متخصصان خانی خاویار می‌شنوید، قوطی خاویار ‏‏‏‏خود را در قسمت انتهایی یخچال نگهداری کنید؛ چرا که سردترین قسمت آن است و به حفظ طعم ‏‏‏‏و بافت خاویار کمک می‌کند. یادتان باشد تا زمانی‌که مهمانان یا عزیزانتان برای خوردن خاویار آماده نشده‌اند، بسته‌بندی یا قوطی آن را باز نکنید، زیرا هوای معمولی اتاق ماندگاری محصول را ‏‏‏‏کاهش می‌دهد.
 • ایده خوب برای خرید خاویار این است که صرفاً مقداری را تهیه کنید که انتظار دارید در یک وعده نوش جان کنید. با وجود این، ‏‏‏‏در صورت باقی ماندن خاویار، بهتر است آن را به ظرف اصلی برگردانید، ‌تکه‌ای پلاستیک رویش بکشید و دربش را ‏‏‏‏محکم ببندید. در این حالت محصول را باید در یخچال نگهداری و ظرف یک تا 3 روز مصرف کنید.
 • این نکته را درباره پختن غذا با خاویار به یاد داشته باشید که سرآشپزهای حرفه‌ای معمولاً بافت‌های ‏‏‏متضاد خوراکی‌ها را در کنار هم می‌آرایند و این اصل را درباره خاویار نیز رعایت می‌کنند.
 • بهتر است دست‌کم یک اونس (حدود 30 گرم) خاویار برای هر یک تا 2 نفر خریداری کنید. البته این مقدار بستگی به شرایط سرو خاویار نیز دارد.‏

نحوه خوردن خاویار همراه صبحانه

خاویار محصولی با ارزش غذایی مناسبی برای حفظ سلامتی است. چنانچه مصرف خاویار را با داده‌های رژیم غذایی بسنجیم می‌توانیم آن را «اَبَر‏‏غذا» بدانیم. خاویار پروتئین زیادی دارد که به آسانی می‌تواند جذب بدن شود. این دانه‌های ارزشمند سرشار ‏‏از فسفر، اسید فولیک، ید و انواع ویتامین‌ها از جمله ‏A، ‏D، ‏E‏ و ‏B12‎‏ هستند. در نتیجه، برخی آن را گزینه مناسبی برای صبحانه می‌دانند. البته در اینجا نیز محدودیت‌هایی برای دفعات خوردن آن یا افرادی مطرح است که کلسترول خون بالا یا حساسیت غذایی خاصی دارند.

مهیا کردن خاویار برای صبحانه

برای صبحانه بهتر است خاویار را با تخم‌مرغ و نان سیاه ‏کره‌ای بخورید. بافت تخم‌مرغ‌های همزده یا آب‌پز به خوبی با بافت خامه‌ای خاویار ترکیب می‌شود. می‌توانید آن ‏را بر روی تکه ضخیمی از نان سیاه تند و مغزدار نوش جان کنید تا با صبحانه‌ای مقوّی روزتان را بسازید. البته در صورت تمایل، حتی می‌توانید این صبحانه خاویاری را با پیاز قرمز خرد شده تزیین کنید تا تضاد واضحی در آن ایجاد شود.‏ نان سیاه مثل نان چاودار تیره است، اما دانه‌های رازیانه و سرکه در خودش دارد؛ بنابراین، طعمی تند با نت‌هایی ‏شیرین خواهد داشت. چنانچه طعم ملایم‌تری می‌پسندید، می‌توانید به جای آن نان چاودار سنتی به کار ببرید.

 بهترین غذاهایی که با خاویار میشود درست کرد

تالیاتل خاویار خامه‌ای

اگر می‌خواهید ماکارونی را ظریف و سبک درست کنید و ظاهری لاکچری به آن بدهید تا با خوردن خاویار هارمونی داشته باشد، از افزودن اسپاگتی و سس قرمز به این غذا خودداری کنید. این دستور پخت، تالیاتل (تالیاتله) لازم دارد. رشته‌های بلند و پهن آن کاملاً با سس خامه‌ای لطیف ترکیب می‌شوند و زمینه خاویاریِ مناسبی می‌سازند. این غذای ساده و در عین حال، لوکس به آسانی قابل تهیه است؛ چرا که مواد لازم برای تهیه کردن آن پیچیده نیستند.

 • برای تهیه کردن سس خامه‌ای، به تخم مرغ، پارمزان و شاید مقداری شیر یا خامه نیاز داشته باشید.
 • در ادامه کافی است پاستا را کاملاً به‌صورت آل دنته بپزید و مطمئن شوید که رشته‌های ماکارونی را به شکلی روی هم بریزید که ظاهر خوبی به خودش بگیرد.
 • دانه‌های خاویار را به‌گونه‌ای چشم‌نواز بر روی ماکارونی قرار دهید.
غذا با خاویار

فیله مینیون با خاویار

فیله مینیون برش لطیف و آبداری از گوشت گاو است. شکل گرد و جذاب فیله می‌تواند به خوبی با مصرف خاویار هماهنگ شود؛ البته به شرطی که فیله را به‌طور صحیح بپزید.

 • فیله مینیون به سرعت می‌پزد و از ابتدا تا انتهای پختش کره و سیر لازم دارد. آن را نباید طوری بپزید که بافتش از هم بپاشد.
 • افزودن سبزی خرد شده تازه و خاویار بر روی فیله، آن را به غذایی خاص تبدیل می‌کند. یادتان باشد که ابتدا باید فیله‌ها خنک شوند و در مرحله آخر قبل از سرو، خاویار را بیفزایید.
غذاهایی که با خاویار میشود درست کرد

اسکرامبل نرم با خاویار

پختن غذا با خاویار آن هم از نوع ساده‌اش تجسم واقعی سادگی در کنار لوکس بودن است. برای تهیه کردن این غذا از کره استفاده می‌کنند. باید دقت کنید که اسکرامبل در حین پخت به تابه نچسبد. چسبیدن آن یا سوختن کره طعم نامطلوبی در غذا ایجاد می‌کنند و ممکن است بر مزه شاهانه خاویار تأثیر بگذارند.

 • تخم‌مرغ‌ها را با هم‌زن هم بزنید، سپس به آرامی در تابه‌ای بریزید که با کره چرب کرده‌اید. تخم‌مرغ‌ها را در تابه به مدت چند دقیقه مخلوط کنید و کمی دست نگه دارید تا مخلوط برای چند ثانیه شکل بگیرد.
 • در این حالت، تخم‌مرغ‌های هم‌زده ظاهری نرم و مخملی پیدا می‌کنند.
 • تنها چیزی که برای کامل کردن این غذا نیاز دارید، شاید چند تکه پارمزان و مرواریدهای خاویاری دلخواهتان هستند که بر روی آن قرار می‌دهید.

بیشتر بخوانید: خاویار و شامپاین

غذا با خاویار

کروکت ماهی سالمون با خاویار و بلغور

ترکیب کردن خاویار نمکین با ‏بلغور خامه‌ای و کروکت‌های سرخ‌شده، غذای خاصی را پدید می‌آورد. این غذای دریایی با طعم ماهی سالمون در کنار حس و حال خوردن خاویار ایرانی، ترکیبی بی‌بدیل است که صرفاً باید با مروارید سیاه تجربه‌اش کنید. البته می‌توانید روی آن را با مقداری سبزیجات خرد شده یا خاویار با رنگ متفاوت تزئین کنید.

پخت غذا با خاویار

دستور پخت غذاهایی که با خاویار می‌شود درست کرد

برای خوردن خاویار به‌عنوان پیش‌غذا می‌توانید:

 • یک بلینی را با خاویار و پیازچه بپیچید. برای درست کردن این پیش‌غذای لذیذ، مقدار کمی خاویار را بر روی یک ‏‏‏بلینی گرم قرار دهید، سپس رویش پیازچه بپاشید. در صورت تمایل، می‌توانید خامه ترش یا کره را نیز به این ترکیب ‏‏‏بیفزایید تا بافت خامه‌ای خاویار بهتر شود. سپس بلینی را بپیچید؛ نوش جان!
 • یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای پختن غذا با خاویار به این‌صورت است که نان تست را با ‏‏کرم فریش و خاویار بپوشانید. برای انجام دادن این کار، نان را برشته کنید و پوسته‌اش را جدا کنید، سپس ‏‏نان را از گوشه‌ای به گوشه دیگر به‌صورت ربعی برش دهید تا 4 مثلث نان تست کوچک ایجاد شود. روی هر نان تست یک ‏‏قاشق خامه فریشه قرار دهید، سپس رویش یک قاشق خاویار قرار دهید.

برای مصرف خاویار در کنار غذای اصلی:

 • سعی کنید تخم‌مرغ آب‌پز، کره، آب لیمو، پیاز قرمز یا پیازچه خرد شده را ترکیب و با مقداری خاویار در کنار غذای اصلی نوش جان کنید.
 • یک سیب‌زمینی را در دمای 400 درجه فارنهایت (204 درجه ‏سانتیگراد) به مدت 1 ساعت بپزید. سپس آن را از وسط نصف کرده و داخلش را با قاشق بیرون بیاورید. ‏داخل سیب‌زمینی را با پیازچه چرخ کرده، کره، شیر، بیکن، پنیر، خامه ترش، نمک و فلفل مخلوط کنید. ‏مخلوط را با قاشق دوباره داخل پوست سیب زمینی بریزید و دوباره آن را در دمای 350 درجه فارنهایت (177 ‏درجه سانتیگراد) به مدت 15 تا 20 دقیقه بپزید. نیم‌های سیب‌زمینی را با خاویاری دلخواه پر کنید ‏و از خوردنش لذت ببرید.

بیشتر بخوانید: خاویار و پنیر

مصرف خاویار برای صبحانه

کلام پایانی

خوردن خاویار را می‌توانید برای صبحانه، پیش‌غذا و دسر یا در کنار غذای اصلی در نظر بگیرید. رعایت کردن اصولی نه چندان دشوار برای سرو خاویار کمکتان می‌کند تا از افت کیفیت محصول در این فرآیند جلوگیری کنید. با مصرف خاویار به تنهایی و به‌طور صحیح می‌توانید جنبه‌های پنهان و شورانگیز طعم این محصول را در کامتان حس کنید. اما در صورتی‌که عزیزانتان پختن غذا با خاویار را بیشتر ترجیح می‌دهند، می‌توانید از منابع مختلف تجربه و دانش سرآشپزهای حرفه‌ای رستوران‌های مشهور جهان را به کار بگیرید و از خرید خاویار تجربه‌ای خوشایند بسازید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *