دسته‌بندی نشده

خاویار طلایی؛ هر آنچه باید در مورد خاویار طلایی بدانید

خاویار طلایی

خاویار طلایی از محصولات شناخته شده در سطح جهان است. این نوع خاویار ویژگی‌های خاصی دارد که آن را از سایر محصولات متمایز می‌کند. چنین ویژگی‌هایی باعث شده‌اند که این محصول جزء انتخاب‌های مشتریان برای پذیرایی‌های دورهمی‌های دوستانه، خانوادگی و رسمی باشد. چنانچه در پی انتخاب و خرید خاویار اصل هستید، آگاهی از خواص خاویار طلایی کمکتان می‌کند تا بتوانید محصول دلخواهتان را با اطلاعات کافی برگزینید. برای آن‌که در این خصوص بیشتر کمکتان کنیم در ادامه این مطلب قصد داریم هر آنچه را که درباره این محصول لازم دارید در اختیارتان بگذاریم. پس با خانی خاویار همراه شوید تا:

 • خواص و قیمت خاویار طلایی را بررسی کنیم.
 • به شیوه صحیح نگهداری و سرو خاویار بپردازیم.
 • از خاستگاه این محصول بگوییم و
 • راهنمای جامعی را تدارک ببینیم تا محصول مورد نظرتان را آگاهانه‌تر انتخاب کنید.

‌ خاویار طلایی چیست؟

خاویار طلایی یا اُسِترا (اوسترا یا Osetra) از محصولات خانی خاویار است که سراغش را می‌توانید از کشورهایی نظیر روسیه نیز بگیرید. پراکندگی جغرافیایی ماهی تولید کننده این محصول مناطق مختلفی را در بر می‌گیرد اما جزء موجودات در معرض خطر انقراض طبقه‌بندی شده است. خواص خاویار طلایی و اقبال جهانی از آن باعث شده است که آن را به‌صورت تخصصی در خانی خاویار تولید کنیم. این نوع خاویار در حال حاضر مورد پسند بسیاری از مشتریانی است که در پی کشف طعم و بافت خاص خاویاری اصل هستند.

 آیا خاویار طلایی را می‌توانیم محصولی مختص ایران بدانیم؟

این خاویار یکی از محصولات خانی خاویار است که عملیات پرورش ماهی و تولید آن با دقت و کار زیادی صورت می‌گیرد. با توجه به تولید شدن این محصول در کشوری نظیر روسیه و تنوع زیست‌بوم ماهی تولید کننده آن، شاید نتوانیم آن را همانند بلوگا به‌نوعی در انحصار کشورمان بدانیم؛ اما ایران سهم مهمی در تولید این محصول ارزشمند و صادرات آن به بازارهای جهانی دارد. البته نباید تأثیر فرآیندهای دقیق و نظارت‌های فنی و کیفی تولیدکنندگان معتبر را در ارتقای کیفی خواص خاویار طلایی نادیده بگیریم.

بیشتر بخوانید: خواص خاویار

خواص و ویژگی‌های خاویار طلایی

قبل از بررسی قیمت خاویار طلایی باید یادآوری کنیم که از این محصول باید انتظار طعمی آجیلی، کمی شیرین و باطراوت داشته باشید؛ با گروهی متعادل از مزه‌هایی که دریا و گردوی تازه را ‏در هنگام سرو خاویار یادتان می‌آورند. اما با این‌که شاید برداشتتان از خواص خاویار طلایی رنگ خاصش باشد، باید بگوییم که دانه‌های این محصول طیفی از رنگ‌های گرم دارند؛ از قهوه‌ای تیره تا یشم ‏و از کهربایی تیره تا زرد طلایی. در ادامه می‌توانید سایر ویژگی‌های این محصول را ببینید.

 • بافت: نرم و شل اما سفت‌تر از خاویاری نظیر بلوگا؛دانه‌هایش ساختاری شفاف و براق با پوسته‌ای نسبتاً سفت دارند.
 • ماهی تولیدکننده: از ماهی استرا (چالباش و قره برون) به دست می‌آید؛ این ماهی انواع ایرانی، روسی، اروپایی، آمور و سیبری دارد. فرآیند تولید خاویار طلایی به‌وسیله این ماهی چیزی حدود 8 سال طول می‌کشد.
 • اندازه دانه: حدود 2 میلی‌متر است.
خاویار طلایی

ماهی چالباش چه ویژگی‌هایی دارد؟

 • نام علمی: تاسماهی روسی (Russian Sturgeon)، Quldenstadti Brandt
 • مشخصات ظاهری: بر روي پوست بدن این ماهی و در بین برجستگی‌هاي پشت و پهلو نقوش ستاره‌اي‌مانندی وجود دارد و معمولاً رنگ پوست قسمت زیرین بدنش متمایل به زرد است. این ماهی پوزه کوتاه و مدوری دارد، دهانش هلالی‌شکل و لب پائینش در قسمت میانی داراي بریدگی نسبتاً عمیقی است.
 • متوسط طول عمر: 48 سال
 • زیست بوم طبیعی ماهی: محل اصلی زیست این ماهیان خاویاری، دریاي خزر، سیاه و آزوف است. این ماهی براي تخم‌ریزي عمدتاً در فصل بهار و پائیز به رودخانه‌هاي ولگا، اورال، کورا، ترك، سولاك و قسمت جنوبی دریاي خزر به سفیدرود، و گرگان‌رود می‌رود.
 • طول بدن ماهی: برای ماهیان نر و ماده به ترتیب 125 و 134 سانتیمتر
 • سن بلوغ در محیط طبیعی: نر و ماده این گونه ماهی به ترتیب پس از 8 تا 13 و 10 تا 16 سال به بلوغ جنسی می‌رسند. البته برای ماهی قره برون نرها 7 تا 9 سالگی و ماده‌ها 9 تا 12 سالگی بسته به محیط طبیعی بالغ می‌شوند. ماهی استرا در محیط پرورشی معمولاً ظرف 6 تا 8 سال بالغ می‌شود.
 • وضعیت حفاظت: در طی سالیان اخیر، میزان رهاسازي این ماهی حداقلی بوده است.

نحوه نگهداری خاویار طلایی

تازگی و شرایط نگهداری می‌تواند بر خواص خاویار طلایی از جمله بافت آن تأثیر بگذارد. بنابراین، بهتر است برای حفظ کیفیت این محصول، اصول نگهداری و سرو کردنش را همواره رعایت کنید. در ادامه به برخی نکات مهم این کار اشاره می‌کنیم.

 • اولین گام در زمینه خرید و نگهداری خاویار طلایی، جایی است که این محصول را از آنجا تهیه می‌کنید. چرا که عرضه‌کنندگان معتبر و نام‌آشنا معمولاً شرایط بسته‌بندی، حمل و نگهداری خاویار را به درستی رعایت می‌کنند.
 • دمای توصیه شده برای نگهداری و سرو خاویار طلایی سردترین قسمت یخچال یعنی حدود 26 تا 32 درجه است. اگر این خاویار به درستی نگهداری نشود، ممکن است طعم شیرینش از بین برود. لذا برای حفظ خواص خاویار طلایی باید آن را در شرایط توصیه شده نگهداری کنید.
 • در صورت باز نشدن درب محصول، آن را می‌توانید طی یک تا دو هفته نگهداری کنید. در این شرایط نیز بهتر است خاویار را همراه با یخ‌های ارسالی و در درون یونولیت در یخچال نگه‌داری کنید و هر سه روز دوباره یخ بیفزایید. این شرایط را باید تا 10 دقیقه قبل از سرو خاویار طلایی حفظ کنید. البته شاید در هنگام ارزیابی قیمت خاویار طلایی بخواهید تأثیر چنین شرایطی را نیز در آن در نظر بگیرید.
 • پس از باز شدن قوطی یا بسته‌بندی خاویار طلایی، بهتر است آن را در طی کمتر از 48 ساعت مصرف کنید تا تغییر ناخوشایندی در طعم و کیفیتش ایجاد نشود. دقت کنید که خاویار را به هیچ وجه در فریزر قرار ندهید.

عوامل تأثیرگذار بر خواص خاویار طلایی کدامند؟

 • دما: دمای نگهداری و سرو خاویار می‌تواند بر بافت و ساختار دانه‌هایش تأثیر بگذارد. دانه‌های این محصول در دمای کم تا حدودی سفت‌تر از حالت عادی‌شان هستند. اما هنگامی که بر روی زبان قرار می‌گیرند با حرارت آن بافت واقعی‌شان را پیدا می‌کنند.
 • فرآیند تولید: مهارت و تجربه تولیدکنندگان خاویار طلایی بر شرایط کیفی دانه‌های آن بسیار مؤثر است. اما چگونه؟ باید توجه کنید که فارغ از نوع و قیمت خاویار طلایی، تمامی محصولات به‌صورت دستی برداشت می‌شوند و این فرآیند به هنر و علم نیاز دارد. خارج کردن دانه‌های خاویار از ماهیان خاویاری، انجام دادن دقیق عملیات عمل‌آوری و جدا کردن دانه‌ها از غشاهایشان، برای محافظت از بافت طبیعی آن‌ها و جلوگیری کردن از شکسته شدنشان بسیار مهم است. بنابراین در صورت عدم رعایت کردن شرایط عمل‌آوری، ساختار خاویار طلایی آسیب خواهد دید و مثل توصیف فوق نخواهد بود.
 • فرآوری: تولیدکنندگانی که درصد نمک نسبتاً بالایی را برای فرآوری این محصول به کار می‌برند، باعث می‌شوند تا لایه بیرونی بافت دانه‌های آن کمی سفت‌تر شود. در نتیجه خرید از عرضه‌کنندگان غیرحرفه‌ای این کار ممکن است انتظارتان را در خصوص خواص خاویار طلایی برآورده نکند.
 • بسته‌بندی: بسته‌بندی محصول را معمولاً به‌گونه‌ای طراحی می‌کنند که شکل دانه‌های خاویار طلایی در قوطی به‌صورت دایره کامل و یکسان حفظ شوند. در نتیجه بسته‌بندی غیراستاندارد می‌تواند بر تازگی و شکل دانه‌های محصول تأثیر منفی بگذارد.
 • افزودنی‌های غیرمجاز: باید توجه کنید که رنگ خاویار طلایی اصل معمولاً کاملاً سیاه نیست و روشن‌تر است. لذا چنانچه از برخی خواص خاویار طلایی نمی‌توانید به کیفیتش پی ببرید باید به سیاه بودن یکدست و براق دانه‌های آن شک کنید. چنین ظاهری می‌تواند ناشی از وجود پارافین در محصول باشد. البته برخی عرضه کنندگان غیرمجاز چنین افزودنی‌هایی را به کار می‌برند و ممکن است با ارائه دادن اطلاعات نادرست به مشتریان باعث ارزیابی غیرواقعی آن‌ها نسبت به قیمت خاویار طلایی شوند. چنین شرایطی می‌تواند برایتان تجربه ناخوشایندی از سرو خاویار بسازد.
قیمت خاویار طلایی

 قیمت خاویار طلایی

برای ارزیابی کردن قیمت این محصول اصل خانی خاویار در وهله نخست باید به این مهم توجه کنید که خرید و سرو خاویار مثل پیشکش کردن مرواریدهایی به ارث مانده از تاریخ و حاصل گرانبهای دهه‌ها تلاش تولیدکنندگان آن است. بنابراین نمی‌توانیم عیار دقیقی برای خواص خاویار طلایی و ارزش واقعی آن در نظر بگیریم. با وجود این، متأسفانه در سال‌های اخیر ورود برخی دلال‌ها با اهداف سودجویانه در این صنعت باعث شده است که قیمت‌هایی غیرواقعی و بعضاً اغراق‌آمیز برای این محصول تعیین شوند که حتی ممکن است اصالتشان محل تردید باشد. لذا در هنگام ارزیابی کردن قیمت خاویار طلایی بهتر است برای خودتان معیارهایی به شرح زیر در نظر بگیرید.

 • قیمت خاویار طلایی را نسبت به محصول اصل تعیین می‌کنند: عرضه‌کنندگان معتبر و نام‌آشنا برای تعیین کردن قیمت محصولاتی نظیر خاویار طلایی تابع ضوابط و فرآیندهایی استاندارد هستند. در پس این قیمت‌گذاری، خواص خاویار طلایی، مقدار و هزینه‌های مربوطه لحاظ می‌شوند. لذا محصول اصل مشخصه‌هایی قابل سنجش را در خصوص قیمت‌گذاری در بر دارد که ممکن است چنین شرایطی را در محصولات غیراصل به‌صورت شفاف نتوانیم بررسی کنیم.
 • ساختار قیمت خاویار طلایی در مجموعه‌های معتبر شفاف است: پرورش‌دهندگان و عرضه‌کنندگان انواع محصولات خاویاری تمامی فرآیندهای تولید، عمل‌آوری، بسته‌بندی و حمل آن‌ها را تا قبل از سرو خاویار با دقت و نظارت کامل طی می‌کنند و قیمت خاویار را با توجه به چند و چون مراحل مذکور و میزان منابع انسانی، زمان، انرژی و … صرف شده به همراه سودی منطقی برای آن در نظر می‌گیرند. چنین ساختار قیمت‌گذاری را در سیستم کاری واسطه‌ها نمی‌توانید بیابید. لذا قیمت مناسب از این منظر برای خرید خاویار طلایی را می‌توانیم تعیین کردن ساختار اصولی شفاف برای قیمت‌گذاری بدانیم.
 • ارزش مورد نظر مخاطبان را در تعیین قیمت لحاظ می‌کنند: در مجموعه‌هایی نظیر خانی خاویار، ارزشی که خریداران از خرید این محصول دنبال می‌کنند، به درستی درک می‌شود. در نتیجه، در چنین مجموعه‌هایی، ارزش‌افزایی برای مشتریان در فرآیند تعیین قیمت خاویار طلایی سهم مهمی دارد؛ طوری‌که با خرید محصول از آن‌ها ارزش درک و دریافت شده مشتریان نسبت به قیمت پرداختی‌شان، درصدی منطقی خواهد بود.
 • قیمت باید بازتابی از کیفیت و کمیت محصول باشد: خواص خاویار طلایی و کمیت آن می‌توانند تعیین کننده شرایط قیمتی آن باشند. این موضوع را شاید وجه تمایز عرضه‌کنندگان معتبر خاویار و واسطه‌ها بدانیم. چرا که ورود واسطه‌ها باعث افزوده شدن سودی بعضاً غیرمنطقی به قیمت این محصول می‌شود. در این حالت، خریداران نسبت به محصولی مشخص هزینه بیشتری می‌پردازند. البته به این فرآیند غیراصولی قیمت‌گذاری باید برخی تبلیغات اغراق‌آمیز یا عرضه کردن محصولات غیراصل را نیز بیفزایید.

چگونه می‌توانیم خیالمان را از منطقی بودن قیمت خاویار طلایی آسوده کنیم؟  

اعتماد به فروشنده در وهله نخست برای مشتریان عادی بهترین شرایط را برای سرو خاویار طلایی رقم می‌زند. چنانچه صداقت، تخصص و حسن نیت عرضه‌کننده این محصول به هر علتی برایتان محرز نشود، شاید خواص خاویار طلایی خریداری شده از وی نیز محل تردید باشد. به توصیه متخصصان خانی خاویار برای خریدی مناسب و در شرایطی مطلوب از نظر کیقیت و قیمت خاویار طلایی، بهتر است تا حد امکان  شرایط زیر را رعایت کنید.

 • خاویار طلایی را تا حد امکان از عرضه‌کنندگان معتبر تهیه کنید. چنین عرضه‌کنندگانی معمولاً اعتبار حرفه‌ای‌شان را فدای سودجویی‌های آنی و سوداگری نمی‌کنند. در نتیجه عرضه کردن محصول اصل را در راستای وفاداری مشتریان می‌دانند و برای تحقق بیشتر آن تلاش می‌کنند.
 • درباره فروشندگان خاویار طلایی بررسی‌های لازم را انجام دهید. این بررسی‌ها می‌توانند شامل کانال‌های توزیع عرضه‌کنندگان مختلف، انواع محصولات عرضه شده از نظر طعم، بافت، رنگ و مواردی نظیر بسته‌بندی و تا حد امکان، تخصص ارائه‌دهنده محصول باشند. چنین اطلاعاتی کمکتان می‌کنند تا بتوانید مناسب بودن قیمت خاویار طلایی را برای خودتان ارزیابی کنید و تصمیم آگاهانه‌تری در این خصوص بگیرید.
 • از راهنمایی متخصصان و افراد آگاه غافل نشوید. مشتریان قبلی و افرادی که تجربه‌ای در زمینه خرید و خواص خاویار طلایی دارند می‌توانند راهنمایی مطلوبی را درباره مناسب بودن مواردی نظیر قیمت آن در هنگام خرید در اختیارتان بگذارند. اطلاعات کارشناسان فروش نیز در این زمینه می‌تواند راه‌گشا باشد.

خانی خاویار چه نقشی در زمینه حفظ ذخایر ماهیان تولید کننده خاویار طلایی می‌تواند داشته باشد؟

ما در مجموعه خانی خاویار مسئولیت سنگینی را در زمینه تداوم نسل این موجودات و عرضه خاویار طلایی به بازارهای جهانی احساس می‌کنیم. در این راستا رهاسازی بچه ماهی‌های خاویاری را طبق برنامه منظمی در محیط‌های طبیعی زیست آن‌ها ادامه می‌دهیم. انواع خاویار از زمان‌های بسیار دور برای ما به یادگار مانده‌اند تا امروزه هنوز هم بتوانیم رد آن‌ها را در محافل لاکچری و ذائقه خاص‌پسندان بجوییم. لذا پاسداشت چنین میراثی را مبنای تمامی فعالیت‌هایمان در زمینه تولید و فرآوری خاویار قرار داده‌ایم.

بیشتر بخوانید: مزه خاویار چگونه است؟

نتیجه‌گیری

 از انتخاب خاویار طلایی باید انتظار دانه‌هایی مملو از رنگ‌های پائیزی با بافتی نسبتاً سفت و طعمی گردویی با رگه‌هایی از دریا داشته باشید. این محصول از نوعی ماهی به دست می‌آید که امروزه در خطر انقراض قرار گرفته است. برای درک کردن خواص خاویار طلایی از جمله طعم خاص آن توصیه می‌کنیم که شرایط انتخاب، خرید، نگهداری و سرو این محصول را بیاموزید. مجموعه‌های نام‌آشنا و تخصصی این محصول می‌توانند منبع مطمئنی برای دریافت اطلاعات لازم باشند. در هنگام خرید بهتر است قیمت خاویار طلایی را با استانداردهای عرضه‌کننده و معیارهایی نظیر میزان رضایتمندی سایر خریداران بسنجید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *