دسته‌بندی نشده

چرا خاویار گران است؟ دلایل گران بودن خاویار

چرا خاویار گران است

خاویار به نظر بسیاری از مردم اقصی نقاط جهان، محصولی گران‌قیمت است. اما می‌توانیم بررسی کنیم که این گران بودن نسبت به جمیع عوامل تولید و عرضه این محصول واقعی است یا خیر. واقعیت این است که خاویار گران را باید با در نظر گرفتن شرایط تولید، فرآوری، بسته‌بندی، حمل و نقل و عرضه‌اش به بازار بررسی کنیم. به عبارتی، برای دستیابی به درک صحیحی درباره قیمت خاویار باید اجزای هزینه‌ای یا به‌نحوی مؤثر بر تولید آن را بشناسیم. در ادامه این مطلب کمی از دانش و تجربه چندین ساله‌مان در خانی خاویار وام می‌گیریم تا بر قیمت این محصول لاکچری از زاویه تازه‌تری دقیق شویم. پس تا انتها ما را همراهی کنید تا به موضوعات زیر در این خصوص بپردازیم:

 • همه دلایل بالا بودن قیمت خاویار
 • راز قیمت‌گذاری خاویار بلوگا با توجه به شاخصه‌های متمایز آن
 • نقش مجموعه‌هایی نظیر خانی خاویار در زمینه متعادل‌سازی شرایط خاویار در بازار
 • یافتن پاسخ برای سؤالاتی که ممکن است ذهنتان را درباره خاویار گران مشغول کنند.

چرا خاویار گران است؟

 ‏عوامل مختلفی بر قیمت‌گذاری یک محصول تأثیر می‌گذارند. امروزه با توسعه یافتن مجموعه‌های تخصصی پرورش ماهیان خاویاری، فرآیند تعیین قیمت خاویار طی محاسبات سود و زیانی و تحلیل بازار، روندی منطقی را طی می‌کند. اما شرایط تولید و عرضه خاویار گران حکایتی متفاوت از سایر محصولات دریایی بازار دارد. چنین تفاوتی باعث می‌شود که خرید خاویار را عمدتاً مختص افراد متعلّق به طبقات اجتماعی بالا بدانیم. اما فارغ از هزینه‌های تولید و عمل‌آوری خاویار، می‌توانیم عوامل مؤثر بر گران بودن خاویار را به دو دسته کلی به شرح زیر تقسیم کنیم.

 • اصالت و تاریخچه خاویار: خاویار از گذشته‌های دور پای ثابت محافل شاهانه و لاکچری بوده است. سرو خاویار یا هدیه دادنش به‌عنوان خوراکی محبوب و گران‌قیمت به بخشی از مناسبات محافل یا رویدادهای لوکس تبدیل شده است. در نتیجه، افراد حاضر در چنین محافلی با میل کردن خاویار، به‌نوعی کمیابی و هر جایی نبودن آن را به جامعه القا می‌کنند. لذا از این منظر می‌توانیم بگوییم که خاویار گران است چون‌که محصولی کمیاب، لاکچری و مختص مراسم و رخدادهای ویژه است. چنین شرایطی نوعی انتظارات قیمتی در بازار این محصول ایجاد می‌کند.
 • بُعد اقتصادی: قیمت خاویار از منظر شرایط تولید و فرآوری‌اش قابل تحلیل است. با خرید خاویار حاصل دسترنج سالیانی متمادی تلاش، دقت و نظارت را می‌خرید. قطعاً زمان باارزش صرف شده برای پرورش مروارید سیاه قابل قیمت‌گذاری نیست. در نتیجه، از نظر اقتصادی، مقرون به صرفه نیست که قیمتش در حدی تعیین شود که در محدوده توان خرید همه افراد جامعه قرار گیرد.  
دلایل گران بودن خاویار

دلایل گران بودن خاویار

با توجه به نکات فوق، گران بودن خاویار را از نظر خریداران می‌توانیم به دلایل عمده زیر نسبت دهیم.

ریشه‌دار و کلاسیک بودن خاویار

 خزری بودن خاویار تولیدی نشانه‌ای است از اصالت بی چون و چرای آن. قطعاً محصولی که پیشینه غنی همانند خاویار لوکس دریای خزر را به یدک می‌کشد از نظر مختصاتی نظیر شناسنامه‌دار بودن از محصولاتی نظیر خاویار بری که اخیراً به بازار عرضه شده است و خزری هم نیست، ارزشمندتر خواهد بود.

زمان لازم برای تولید و فرآوری خاویار

خاویار گران را باید از منظر مراحل و زمان لازم برای تولیدش تحلیل کنیم. در تمام مدت تولید خاویار، نظارت‌های دقیقی اعمال می‌کنند تا خدشه‌ای بر کیفیت محصول وارد نشود. این مدت برای خاویار بری 5 تا 7، اوسترا 6 تا 8  و بلوگا 11 تا 15 سال است. تأثیر این شرایط کیفی و زمان تولید را نمی‌توانیم بر قیمت خاویار اصل نادیده بگیریم.

فرآیند تولید خاویار

زمان، تخصص و تلاش زیادی لازم است تا خاویار گران و لوکس تولید و به شکلی چشم‌نواز و دلچسب، قابل مصرف شود. پس از خارج کردن خاویار از شکم ماهی، فرآیندهای تفکیک دانه‌ها، شستشو و عمل‌آوری آن‌ها به نظارت‌های دقیقی از نظر رعایت بهداشت، شرایط دمایی و آسیب نرسیدن به محصول نیاز دارند. این تخصص و تلاش‌ها در طی دهه‌ها به کار گرفته می‌شوند تا محصولی نظیر خاویار بلوگا را خلق کنند. حفظ کیفیت محصول در تمام مراحل فرآوری آن به‌عنوان یک اصل در نظر گرفته می‌شود. لذا برآیند این تلاش‌ها را که به‌نوعی میراث‌دار تجربه و دانش کهن در این زمینه است را می‌توانیم به نوعی در قیمت خاویار ببینیم.

کیفیت یا درجات (گریدهای) مختلف خاویار

قیمت خاویار همانند بسیاری از محصولات موجود در بازار تابعی است از کیفیت و نوع آن. گریدبندی خاویار را در مجموعه‌های تخصصی نظیر خانی خاویار متناسب با نوع ماهی تولیدکننده و دانه‌های تفکیک شده محصول تعیین می‌کنند؛ به این‌صورت که برخی انواع خاویار را از نظر سایز، رنگ، بافت، یکنواختی، شفافیت، مزه و ماهی تولیدکننده، در درجات کیفی بالاتری طبقه‌بندی می‌کنند از این رو خاویار هایی با کیفیت پایین تر را از چرخه خارج میکنند. در نتیجه منطقی است که برای خاویار اصل مرغوب با مرواریدهای درشت، هزینه بیشتری بپردازیم. 

شرایط عرضه و تقاضای خاویار

قانون قدیمی بازار برای قیمت خاویار نیز صادق است. روش تولید خاویار به‌گونه‌ای است که باعث می‌شود همچنان کمیاب باشد. حال چنانچه کمیابی این محصول لوکس را از نظر زمان و تخصص تولید بررسی کنیم، نتیجه، خاویار گران خواهد بود. خاویار در طی تاریخ به‌عنوان خوراکی ‏‏شاهانه و مختص خواص شناخته شده است و چنین دیدگاهی اشتیاق افراد بسیاری را بر می‌انگیزد تا طعم خاص آن را بچشند و کنجکاوی‌شان را نسبت به آن پاسخ دهند.

گران‌ترین نوع خاویار کدام است؟

با توجه به آن‌چه که درباره قیمت خاویار مرور کردیم، محصولی را می‌توانیم گران‌ترین بدانیم که:

 • طولانی‌ترین زمان تولید و فرآوری را داشته باشد؛
 • به‌وسیله کمیاب‌ترین گونه‌های ماهیان خاویاری جهان تولید شود؛
 • بهترین شرایط را از نظر شاخصه‌های کیفی داشته باشد اعم از: رعایت کردن دقیق استانداردهای تولید در پرورش و فرآوری، بافت، طعم، اندازه و رنگ دانه‌ها، نوع فرآوری، بسته‌بندی.
 • حاصل کار مجموعه‌ای معتبر، خوش‌نام و باتجربه در زمینه تولید و تکثیر ماهیان خاویاری باشد.
 • ریشه‌دار و بااصالت باشد؛ مثل خاویار ماهیان دریای خزر که محصولی شناسنامه‌دار و پرآوازه در دنیا است و پشتوانه محکمی از شواهد فراوان تاریخی دارد.
 • حاصل روش تولیدی فناورانه باشد اما نه روشی که کیفیت را فدای کمیت کند. به‌کارگیری شیوه‌های متراکم تولید خاویار را باید حاصل پیشرفت‌های فناوری و تأثیر ابداعات جدید بدانیم. چنین امکاناتی باعث می‌شوند تا ماهیان خاویاری را به کمک تزریق اکسیژن به آب با تراکم بیشتری نگهداری کنند. در نتیجه از چنین روش‌هایی می‌توانیم افزایش حجم تولید و پایین آمدن قیمت تمام شده محصول را انتظار داشته باشیم؛ اما باید توجه کنیم که تراکم زیاد می‌تواند بر رفاه ماهی و کیفیت خاویار تأثیر نامطلوبی داشته باشد. ما در مجموعه خانی خاویار برای کیفیت خاویار، رفاه ماهی و از همه مهم‌تر ذائقه مشتریان ارزش قائل هستیم و کیفیت را فدای حجم تولید نمی‌کنیم.

با شرایط فوق، انواع مختلف خاویار بلوگا به‌عنوان یکی از پرآوازه‌ترین محصولات ماهیان خاویاری دریای خزر در صدر فهرست مذکور قرار خواهد گرفت.

چرا بلوگا گران است

چرا خاویار بلوگا گران است؟

خاویار گران مشخصات ویژه و متمایزی نسبت به سایر انواع خاویار دارد. خاویار بلوگا از محصولاتی است که از نظر استانداردهای کیفی آوازه‌ای جهانی پیدا کرده است. قیمت خاویار بلوگا بالا است چون‌که:

 • بافتی لطیف و طعمی دلچسب از جنس کره‌ای و آجیلی دارد که به گردو نزدیک‌تر است.
 • دانه‌های درخشان بلوگای چشم‌نواز در طیف رنگی سیاه کامل تا خاکستری روشن قرار دارند.
 • این نوع خاویار از فیل ماهی به دست می‌آید و تولیدش حدود حداقل 11 سال طول می‌کشد که زمان زیادی است.
 • سایز بزرگ دانه‌های خاویار بلوگا، خزری بودن و کمیابی‌اش آن را به محصولی ویژه برای افراد خاص یا محافل لاکچری تبدیل کرده است.

سوالات متداول

خاویار درجه یک به چه محصولی می‌گویند؟

خاویار درجه یک (Grade A) معمولاً محصولی با نمک استاندارد با بافتی موقر، ظریف و دانه به دانه است و آبکی نیست، دانه‌های درشت، دست‌‏نخورده و یکدست و رنگ، بو و طعم متمایزی دارد. در نتیجه، می‌توانیم خاویارهای دسته‌بندی شده در درجات بعدی را کوچک‌تر بدانیم که چشم‌نوازی نوع اول را ندارند. البته همه استانداردهای مذکور در فرآیند تولید محصولات خانی خاویار رعایت می‌شوند.

چرا فرآیند تولید خاویار اینقدر طولانی است و چه تأثیری بر قیمت آن دارد؟

مدت زمان بالغ شدن ماهیان خاویاری نسبتاً طولانی است. بسته به نوع ماهی، ممکن است چند سال تا چند دهه طول بکشد تا یک ماهی خاویاری ‏‏‏ماده از نظر جنسی بالغ شود. این مدت را باید هزینه‌ای مهم برای تولیدکنندگان خاویار پرورشی بدانیم که مستقیماً بر فرآیند تعیین قیمت آن تأثیر می‌گذارد. مراقبت‌های حرفه‌ای و نظارت‌های تخصصی در طی تولید که برای برخی محصولات تا 12 سال به طول می‌انجامند برای حصول اطمینان از تحقق این اصل هستند که محصول در بهترین شرایط، استحصال و عمل‌آوری شود. قطعاً تأثیر مدت انتظار برای نهایی‌سازی تولید بر قیمت خاویار قابل انکار نیست.

آیا منطقی است که ساز و کار نظارت‌های فنی تولید به‌نوعی بر تعیین قیمت خاویار تأثیر بگذارند؟

چنانچه دانه‌های خاویار در زمان مناسب برداشت نشوند، خاویار ممکن است ‏غیرقابل استفاده یا ‏اصطلاحاً بازجذب بدن ماهی شود. برداشت محصول در چنین شرایطی باعث افت کیفی و قیمتی آن ‏می‌شود. رعایت کردن دقیق استانداردهای کیفی کمک می‌کند که شرایط تولید و عمل‌آوری خاویار از ‏نظر تغذیه ماهی، نگهداری، بهداشت و تکمیل چرخه تولید خاویار بهینه شوند. در این راستا ‏مجموعه‌هایی نظیر خانی خاویار برای رعایت کردن اصل سازگاری با محیط زیست و فراهم‌سازی ‏شرایط ‏طبیعی زیست ماهیان خاویاری، بهینه‌سازی متغیرهایی نظیر دما، ‏اسیدیته آب، غذا و نور را با ‏دقت انجام ‏می‌دهند.‏ نتیجه کار خاویار باکیفیت‌تر است.

اعتبار و نام‌آشنا بودن تولیدکننده خاویار چه ارتباطی با کیفیت آن دارد؟

چنانچه کیفیت را از منظر مراقبت‌ها و ارزیابی‌های مداوم کیفی مجموعه‌ای نظیر خانی خاویار بررسی کنیم، باید بگوییم که کیفیت ارزشی است که برای مشتری تولید و حراست می‌شود. در مجموعه ما دامپزشکان حرفه‌ای دائماً سلامت ماهی و کیفیت خاویار آن را بررسی می‌کنند، بهترین خوراک و افزودنی‌های طبیعی برای تغذیه آن‌ها فراهم می‌شود، پالایش دائمی ماهی‌ها به‌وسیله بهترین متخصصان صورت می‌گیرد و ماهیان دارای خاویار کم‌کیفیت کنار گذاشته می‌شوند. از طرفی، فرآوری محصول به دست بهترین متخصصین بین‌المللی این کار، همگی نشان از تعهد و پایبندی به بهترین بودن خاویار برای مصرف‌کننده نهایی دارند.

نتیجه‌گیری

قیمت خاویار تابع شرایط تولید این محصول، نوع ماهی خاویاری، کیفیت خاویار و شرایط بازار آن است. تاریخچه غنی خاویار دریای خزر و کنجکاوی برای کشف کردن رمز و راز طعم‌های پیچیده و خاص آن از خاویار گران ارزشی گران‌تر می‌سازند. ما در خانی خاویار با رعایت کردن دقیق اصول فنی و حرفه‌ای این کار در پی خلق کردن چنین ارزشی هستیم. در نتیجه برای آن‌که دغدغه‌ای درباره تهیه کردن خاویار لوکس نداشته باشید، توصیه می‌کنیم که به سراغ عرضه‌کنندگان معتبر و باتجربه بروید. چنین مجموعه‌هایی محصولات کمیابی نظیر خاویار بلوگا را در قد و قواره آوازه جهانی‌اش تولید و عرضه می‌کنند.

بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “چرا خاویار گران است؟ دلایل گران بودن خاویار

 1. منیر گفت:

  خیلی ممنون از اطلاعات خوبی که داخل این مقاله قرار دادین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *